Zaledwie pięć miesięcy trwało urządzenie boiska sportowego „Orlik” w Garzynie. W czerwcu na plac budowy weszła warszawska firma Panpro Sport, która roboty rozpoczęła od wyburzenia starej sali. Potem kolejno pojawiły się: nawierzchnia przyszłego boiska, ogrodzenie, oświetlenie, budynek socjalny, a na końcu sztuczna trawa i boisko do tenisa oraz siatkówki i koszykówki. Miejsce tuż przy drodze prowadzącej z Leszna do Gostynia, w ciągu pół roku stało się nowoczesnym terenem sportowym. Dziś zadziwia przejeżdżających tą trasą podróżnych, ale i cieszy mieszkańców.
W poniedziałek 16 listopada, oficjalnie oddano boisko „Orlik” do użytku. W uroczystości wzieli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Gościem imprezy był Mariusz Kubiak, wicedyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Na zaproszenie samorządu przyjechali też posłowie Wojciech Ziemniak i Wiesław Szczepański. W otwarciu boiska uczestniczył Krzysztof Benedykt Piwoński starosta leszczyński oraz wicestarosta Krystian Maćkowiak. Wśród gości nie zabrakło radnych, sołtysów, dyrektorów szkół, a także przedstawicieli wykonawców. Wszyscy gratulowali obiektu i życzyli, zwłaszcza młodzieży, by służył im jak najdłużej. Goście wspólnie przecięli symboliczną wstęgę, a ksiądz Stanisław Pietraszek poświęcił obiekt.
Otwarcie „Orlika” w Garzynie stało się wydarzeniem także dlatego, że jest drugim takim boiskiem w gminie. Rok temu oddaliśmy do użytku boisko „Orlik” w Krzemieniewie. Teraz dostali je mieszkańcy Garzyna. Nie ma w regionie, poza miastem Lesznem drugiej gminy, która wybudowałaby dwa boiska „Orlik”. A są takie, które z tej rządowej oferty nie skorzystały. Przypomnijmy więc, że inwestycja pod nazwą „Orlik 2012” w połowie finansowana jest przez rząd i samorząd wojewódzki. A zatem budując dwa boiska, jedno dostaliśmy za darmo.
Boisko „Orlik” będzie przede wszystkim służyć dzieciom i młodzieży. Do południa korzystać z niego będą uczniowie szkoły i przedszkolacy. A po południu obiekt otwarty będzie dla każdego, kto zechce tam grać w piłkę, uczestniczyć w zawodach i turniejach, korzystać z masowych imprez kulturalnych.
- Mamy już doświadczenie z rocznej działalności Orlika w Krzemieniewie – powiedział nam Andrzej Pietrula, wójt gminy. – Boisko jest wykorzystywane codziennie, także w niedzielę i święta, a na niektóre rozgrywki trzeba się wręcz zapisywać. A to znaczy, że naprawdę jest potrzebne. Jestem pewien, że również w Garzynie dzieci i młodzież będą rozwijać swoje sportowe talenty i z radością spędzać czas na Orliku. Od marca do listopada zatrudnimy dla nich animatora sportu.
A zatem drugi „Orlik” w gminie już działa. Teraz, gdy pogoda dopisze, skorzystają z niego tylko uczniowie. Ale od 1 marca obiekt otwarty będzie dla wszystkich.
Tuż po otwarciu boiska mali sportowcy ze szkoły w Garzynie rozegrali mecz piłkarski. Trwał krótko, ale padły pierwsze na tym „Orliku” bramki. A dodajmy , że piłki w prezencie przywieźli uczniom poseł Wojciech Ziemniak i starosta Krzysztof Benedykt Piwoński. Radości było sporo.
Już na zakończenie imprezy dyrektor szkoły w Garzynie Irena Grobelna zaprosiła wszystkich na krótki występ artystyczny przygotowany przez uczniów i maluchów z przedszkola. Jak na tę okazję przystało program tematycznie związany był ze sportem, aktywnością ruchową i oczywiście przywiązaniem do rodzinnej wsi. Bo jak mówiły i śpiewały dzieci „tu jest nasze miejsce tu jest nasz dom”. Dziękowały więc dorosłym, że w tym „domu” stanął taki piękny obiekt. Garzyn jest dzięki niemu naprawdę ładniejszy.